Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı 

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere sehpa yapımı ile ilgili yazımızı paylaşıyorum, umarım beğenirsiniz.

Gerekli malzemeler:

Ahşap sehpa seti

Su bazlı boya (4’lü set için: Ana renk 700 cc, dekor rengi 100 cc yeterli olmaktadır.)

Fırça

Dekupaj kağıdı

Dekupaj tutkalı

Zımpara

Sünger

  • İlk olarak sehpaların her biri  stant zımpara işleminden geçirilerek kusurlu bölgeler düzeltilmelidir. Sehpaları parçalarına ayırmanız size tüm aşamalarda kolaylık sağlayacaktır. Zımpara işlemi tamamlandıktan sonra nemli bir bez yardımıyla tüm yüzeyler temizlenmeli, boyamaya hazır konuma getirilmelidir.
  • Yeni nesil boyalar su ile inceltmeye gerek kalmaksızın uygulanabilme imkânı vermektedir. Eğer yine de fırçanızı hareket ettirmekte zorlanıyorsanız boyanızı su ile inceltebilirsiniz.
  • Boyama işlemini yaparken fırça daima aynı yönde hareket ettirilmelidir. Aksi takdirde, objede fırça izleri oluşacaktır. 2 kat boyamanız görsel kaliteyi arttıracak ve objenin tamamen kaplanmasını sağlayacaktır. İlk kat boyandıktan sonra boyanın kuruması beklenmelidir. Bu süre boyaya ve sürme kalınlığınıza bağlı olarak değişecektir. Ancak en geç 30 dk içince kuruyacaktır. Kuruyan objeler tekrardan zımpara işleminden geçirilmeli oluşan kusurlar giderilmelidir. Daha sonra ikinci kat boya sürülmelidir ve kurumaya bırakılmalıdır.
  • 411 
  • Sehpanın tüm parçaları kuruduktan sonra süsleme işlemine geçebilirsiniz. Süsleme kısmı tamamen sizin hayal gücünüze ve zevkinize ait. Eskitme, çatlatma, doku, transfer gibi birçok teknik bu alanda kullanılmaktadır. Ben bu çalışmamda, sehpalarımı tasarlarken dekupaj ve doku tekniklerini birlikte kullanarak bir çalışma gerçekleştirdim.
  • Teknikleri uygularken sıra önemlidir. Sıraya uymamak kötü sonuçlar doğuracaktır. Ben ilk  önce  dekupaj kağıdının altında kalacağından dolayı, doku tekniğini uyguladım. Doku oluşturabilmeniz için bir miktar süngere ihtiyacınız var. Öncelikle süngeri boyaya batırıp fazlasını bıraktıktan sonra objeye küçük darbelerde uyguluyoruz. Yumuşak vuruşlarla uyguluyoruz. Süngeri asla yüzeyde kaydırmayın; bu dokunuzun bozulmasına sebep olacaktır. Bas çek yöntemiyle uygulayınız. Dokunun yoğunluğu size kalmış. Ben sehpanın üst yüzeyine uyguladığım için hafif bir doku oluşturdum. Doku oluştururken ben yine beyaz rengi tercih ettim ancak siz farklı renkte uygulamalarda yapabilirsiniz. Tüm doku işlemi bittikten sonra çalışma kurumaya bırakılır.
  • son 1 9

 

Sehpalar kuruduktan sonra dekupaj çalışmasına geçebilirsiniz. Dekupajı uygularken öncelikle uygulayacağınız resim uygun şekilde kesilerek hazırlanır. Dekupaj tutkalını uygulamak için temiz ve kuru bir fırçaya ihtiyacımız var. Öncelikle dekupaj tutkalını  yoğun bir şekilde resmin arka yüzeyine sürüyoruz.8

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı

Resmi dikkatlice sehpanın ortasına gelecek şekilde bir ucunu yerleştirdikten sonra elimizle üzerinden baskı yaparak düzgünce yerleştiriyoruz.

3

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı 

Daha sonra tutkalımızı  resmin üzerine ve sehpanın tüm üst yüzeyine sürüyoruz. Tutkalı sürdüğünüzde oluşacak beyazlık sizi korkutmasın. Tutkalınız kurudukça şeffaflaşacaktır. Dekupaj tutkalını yüzeye 2 kat uygulamanız daha iyi sonuç verecektir.

7

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı 

Tüm işlemler bittikten sonra 24 saat kurumaya bırakılmalıdır. Daha sonrada bir sprey vernik yardımıyla sehpalar ve stant verniklenmelidir.

10

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı2

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı

6

 

İşte yepyeni sehpalarınız hazır. Mutlu günlerde kullanmanız dileğiyle.

Hayal gücünüz bol olsun.

 

Hazırlayan:Ezgi Karabıyık

 

Hedza – Moda Dekorasyon Yaşam ile ilgili güncel bilgiler için bizi Facebook ve Twitter sayfalarımızdan takip edebilirsiniz…

 

Ahşap Boyama Sehpa Tasarımı 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir