Osmanlı Dekorasyon

OSMANLI TARZINI NASIL UYGULAMALI?

Osmanli tarzi ev dekorasyonu için kollari sivadiysaniz hemen ihtisamli Osmanli saraylarinin akliniza gelmesi dogaldir.
Ayni zamanda dönemin el sanatlari, kumaslari ve gelenekleri de evinizin dekorasyonuna yansiyacaktir
isleme, oyma, sedef, sedir, püskül, kadife, çini, eskitme mobilya, mermer, pirinç gibi dekorasyon ögelerine yer verilebilir.
Osmanli tarzi için verilen önerilerin hepsini bir arada kullanmak zorunda degilsiniz. Kendi zevkinizle bu tarzi bir araya getirmenin yollarini da bulabilirsiniz.
Kanepe yerine sedir tercih etmeniz bile Osmanli dönemini simgelemeye yetecektir. Aksesuarlarinizi eskitilmis görünümlü seçerek ve özellikle dekoratif yastiklarda Osmanli motiflerini tercih ederek bu etkiyi vurgulayabilirsiniz.
Renk paletiniz toprak renkleri, aralarda ise grimsi yesilleri, tozlu turkuvazlar, lacivert ve hafif piriltili limon sarilari olabilir.
-Oturma birimi olarak bir sedir kullanilabilir. Kumaslari ve renkleri akillica seçilmis minderlerle konfor ve hareket saglanir, üzerine tepsiler içinde aksesuvarlar yerlestirerek zenginlestirilebilir.
-Yemek masasinin duvar tarafina gelen kismina sandalye yerine sedir konabilir. Bu durumda masa ayni zamanda bir yasama alani islevi de görür. Ancak bu durumda masanin boyunu standarttan biraz daha alçak tutmak gerekir
– Sütunlar ve kolonlar tekstillerle, dokulu duvar kagitlariyla ya da saçaklarla kaplanabilir. Demirden ya da pirinçten yapilmis Osmanli motifli perdeler de göz oksayici olacaktir. Ancak bu panellerin iyi bir el isçiligi gerektirdigi unutulmamali.
– Duvarlarda da etnik tekstillerden sarkitlar (mesela ikat su anda çok moda) renk ve yükseklik verir. Eski bir sirma tel ile islenmis bir bohça çerçevelenip tablo gibi asilabilir.
-Uygulanmasi zor olsa da kalem isi gibi detaylar mekana derinlik katar, tavanlari yüksek gösterir.
-Tablolarinizin paspartusu olarak eski Bursa dokumalarini kullanmak zarif bir detay olacaktir.
-Koridora özel itina gösterilmeli. Evin dis kapisi açildiginda gözün ilk gördügü siradan bir kapi bile olsa, ahsap isçiligiyle ya da eskitilmis bir aynayla zenginlestirilmeli.
-Eski kapi kulplariyla maskülen bir havayi yumusatmak mümkün. Örnegin TV dolabiinza sedef bir kulp takarak farklilastirabilirsiniz.
-Banyolarda lavabo yerine kurna kullanmak, mermer ve tas isçiligine agirlik vermek küçücük bir mekani bile siklastirir.
– Rafine Türk zevkini yansitmak için sadece Osmanli degil, Selçuklu sanatindan da ilham almak etkileyici olacaktir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir