Rusya’da VPN’ler engelleniyor

Rusya, geçtiğimiz gün aldığı karar ile gündeme bomba gibi düştü. Çin’in VPN’i tamamen engellemesinin ardından şimdi de Rusya internet yasalarında bazı değişiklikler yaptığını açıkladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Kasım tarihinden itibaren, internette hükümet tarafından yasaklanmış sitelere erişim sağlayan VPN ve SmartDNS gibi hizmetlerin tamamen kapatılacağını duyurdu.

VPN yasağının temelinde; Rusya halkının ahlak düzenini bozabilecek, suça yönlendirebilecek veya tahrik edecek sitelerden uzak tutulması gösteriliyor. Ancak diğer güçlü olan ihtimal ise; Putin’e yönelik olan olumsuz eleştirilerin, erişim engelleri ile örtbas edilmesi olarak gösteriliyor.

Vladimir Putin ayrıca; gizli iletişime yönelik yeni hamlelerde bulundu. Vladimir Putin’in imzaladığı yasaya göre; WhatsApp, Telegram, Google Allo ve Line gibi sohbet uygulamaları, sadece kullanıcıların telefon numaraları üzerinden kimliklendirilebilecek.

Bu sayede kullanıcıyı takip etmek daha kolay olacak. Kimliklendirme işlemi 2018’in başından itibaren yürürlüğe girecek.

Telefon numarası üzerinden kimliklendirme imkanı sunmayan mesajlaşma uygulamalarının ise Rusya çapında engellenmesi bekleniyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir