Tarihte Çekilen İlk Fotoğraf

Herkese kucak dolusu merhaba. Şahsen ben dahil hepimizin kısa süreli de olsa merak ettiği bir sorudur: ”Tarihte çekilen ilk fotoğraf acaba nedir?” sorusu. Aslında bilgisayar başına oturmadan önce herhangi bir işle meşgulken olsun, televizyon başındayken olsun sürekli aklımıza ufak tefek de olsa bu tarz sorular geliyordur. Bu soruları bir kenara not etmediğimiz için de çoğunlukla bilgisayarın başına geçtiğimizde alabalık gibi ”Acaba 5 dakika önce ne düşünüyordum, neyi araştırmam gerekiyordu yaa?” tarzında sorularla kalakalıyoruz. Ancak bu gün bu sorulardan bir tanesini Hedza ailesi sizler için cevaplandırmış olacak.

1. En En, En Birinci Fotoğraf :)

Tarihte çekilen ilk fotoğraf. Bu fotoğrafın özelliği ”En İlk” fotoğraf olması. Yani bu fotoğraf tarihin gördüğü ilk çizim olmayan canlandırma görüntüsü. Mimarı Joseph Nicéphore Niépce adlı bir Fransız olan ve kendisi 1826 yılında 8 saatte oluşturulan bir fotoğraf. Niépce’nin evinin üst katında çekilmiş bu fotoğrafın merkezine dikkatli bakarsanız gökyüzünü, gür bir çınar ağacını, sağdaki ve soldaki evlerin çatılarını ve soldaki evin penceresini görebilirsiniz.

2. İlk Renkli Fotoğraf

Tarihte çekilen ilk renkli fotoğrafı ünlü fizikçi ve matematikçi olan James Clerk Maxwell’in oluşturduğu fotoğraflama devrimi niteliğinde bir denklem ile, 1861 senesinde Thomas Sutton tarafından kırmızı, mavi ve sarı renklerle aynı pozun ayrı ayrı çekilip daha sonra birleştirilmesi usulüyle oluşturulmuştur. Yani fotoğrafta üç renkten fazlası yoktur diyebilmekteyiz.

3. İlk Dijital Fotoğraf

 

Tarihte çekilen ilk dijital fotoğraf, yazının solunda gördüğünüz ilk dijital fotoğraf makinesiyle çekilmiştir. Dijital fotoğraf demek adı üstünde fiziki hiçbir işlem uygulanmadan, dijital platformda çekilmiş fotoğraf demektir. Fotoğraf makinesinin yapımıysa bu gün hala köklü bir şekilde fotoğraflama şirketlerinden olan Kodak tarafındandır. Yani Kodak için dijital fotoğrafçılığın atası diyebilmekteyiz. Fotoğrafı çeken Russell Kirsch, kendi çocuğunun fotoğrafını çekmiştir ve fotoğraf 1957 yılına aittir.

 

 

 

 

 

 

 

 

4. İlk İnsanın Bulunduğu Fotoğraf

Anlatım bozukluğu yapmış olabilirim, ancak başka nasıl yazılır bilemedim. Bu fotoğraf ilk insanın bulunduğu fotoğraf olarak yine Fransa’da çekilmiş. Yani insanın ilk bulunduğu fotoğraftır. Bu da olmadı lakin siz benim ne demek istediğimi anladınız. :)

5. İlk Selfie

Her ne kadar selfie yani özçekim terimi 2005 senesinde fotoğrafçı Jim Krause tarafından kullanılıp, tam literatüre 2014 Oscar ödüllerinde hepimizin bildiği üzere girse de, ilk selfie Robert Cornelius tarafından 1839’da kurduğu bir kamera ile çekilmiştir.

Temel olarak çekilmiş olan ilk fotoğraflar bu şekildedir. Bol bol fotoğraf çekmeniz dileğiyle. :)

BENZER YAZILAR

3 YORUM

  1. cem ertangil dedi ki:

    gerçekten güzel bir konu olmuş açıklamalar gayet yerinde

  2. vay be bizde selfie yi bugün çıktı sanıyoruz :)

  3. Nurettin dedi ki:

    Sevdim bu yazıyı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir